Da bi zaposlenog poslao na važan sastanak iz Beograda u Kragujevac, na primer, poslodavac za jednodnevni službeni put mora da izdvoji oko 12.000 dinara.
Za putarine i gorivo treba mu oko 5.000, za dnevnicu od tri hiljade dinara plaća i porez između 2.000 i 2.500 dinara i kada se tome dodaju i troškovi održavanja vozila po kilometru (koji se takođe oporezuju), jasno je koliko je skupa ovakva aktivnost za firmu. Od tog iznosa, ako se uračunaju i akcize i PDV na gorivo, državi ide i više od polovine pomenutih 12.000 dinara.
Ovako Dragoljub Rajić, koordinator Mreže za poslovnu podršku, ilustruje samo jedan trošak poslodavca koji je do sada bio opterećen različitim porezima i nametima. Ako se zna da 20 odsto kompanija u Srbiji ima trećinu zaposlenih koji su na terenskom radu, jasno je šta će onda za njih značiti izmene Zakona o porezu na dohodak građana koji će se primenjivati od 1. januara sledeće godine.
Najvažnija izmena odnosi se na osnovicu poreza na zarade. Za zaposlene koji rade sa punim radnim vremenom taj iznos je povećan sa 25.000 dinara na 28.423 dinara. Ovo znači da će se porez obračunavati na iznos zarade koji preostane nakon odbitka ovog iznosa, čime se smanjuje poreski teret za zaposlene. Za radnike koji ne rade puno radno vreme, umanjenje je srazmerno radnom vremenu u odnosu na puno radno vreme. Ukoliko zaposleni radi kod dva ili više poslodavaca, svaki poslodavac će umanjivati srazmerno vremenu provedenom kod njega, pri čemu ukupno umanjenje ne može preći iznos od 28.423 dinara mesečno. Druga važna izmena se odnosi na primanja koja su oslobođena poreza. Tako poslodavci neće plaćati porez i na troškove prevoza, pa mogu ih refundirati do maksimalne visine od 5.398 dinara mesečno. Dnevnice za službena putovanja u zemlji su za celu dnevnicu do 3.241 dinar oslobođene poreza, a za inostrana službena putovanja, dnevnice do 90 evra, umesto dosadašnjih 50 evra. Tu su troškovi smeštaja i prevoza na službenom putu, koji se takođe od početka godine oslobađaju poreza ukoliko su dokumentovani računima.
– Treba da imamo u vidu da je privreda dugo tražila da se neke od tih stvari, posebno prevoz i dnevnice, oslobode plaćanja poreza, što je na isti način rešeno i u Evropi. Imali smo loše odluke poput plaćanja markica, odnosno prevoza na koji se plaćao porez. Veliki broj poslodavaca u Beogradu zapošljava radnike iz unutrašnjosti i oni zbog lošeg javnog prevoza moraju da koriste automobile. Poslodavci su jednostavno bili dodatno opterećeni nametima i ove koje kreću od sledeće godine će im znatno olakšati poslovanje. Olakšice stižu, mada sa zakašnjenjem i taj novac će firme moći da usmere na neku drugu stranu – kaže Rajić.
On podseća da je mnogo kompanija u Srbiji čiji zaposleni u toku radne nedelje po prirodi posla borave na terenu, pa će i troškovi koje su imali do sada biti manji.– Pravi se značajan prostor za rasterećenje – kaže naš sagovornik iz Mreže za poslovnu podršku. Navodeći probleme poreskog sistema u Srbiji, on kaže da neke zemlje imaju i veće poreze, ali kada je reč o opterećenjima poslovanja, one su mnogo povoljnije.
– Oni plaćaju neuporedivo manje takse i naknade, kada je reč o troškovima odnošenja smeća, plaćanja struje po angažovanoj snazi, vode, sve to čini privredu nekonkurentnom. Zato i imamo skuplje proizvode jer u strukturi cene ima mnogo troškova. Za razliku od poslodavaca u Evropi koji plaćaju manje od dvadeset različitih taksi, kod nas je to i tri puta više ako govorimo o porezima i parafiskalnim nametima – kaže naš sagovornik.
Od početka godine se od oporezivanja izuzima i solidarna pomoć, i to do iznosa od 53.986 dinara. Takođe, pomoć za rođenje deteta je oslobođena poreza do visine prosečne plate u Srbiji. Osim toga, bez oporezivanja ubuduće će biti i pokloni deci zaposlenih do 15 godina starosti, povodom praznika poput Nove godine ili Božića, do 13.497 dinara godišnje, kao i jubilarne nagrade do 26.991 dinar godišnje.
– Jedna od najznačajnijih izmena odnosi se na poreske olakšice koje poslodavci mogu ostvariti prilikom zapošljavanja novih radnika. Tako poslodavci na svakog novozaposlenog imaju pravo na povraćaj dela plaćenog poreza na zarade za njega. Ove olakšice važe za novozaposlena lica sa kojima je poslodavac zaključio ugovor o radu i koja su bila prijavljena kao nezaposlena najmanje šest meseci pre zasnivanja radnog odnosa – navedeno je u obrazloženju te odluke.